kwietnia 19, 2020

SMUTEK


NASZE EMOCJE     

Część 2.  SMUTEK

W pierwszej części pisałam o radości. A teraz uczucie, które często przeciwstawiane jest radości, czyli SMUTEK. 

To naturalne uczucie, które od czasu do czasu przeżywamy. Jest tak samo potrzebne jak radość, jednak dużo mniej przyjemne, zwłaszcza gdy trwa długo albo pojawia się często.

O czym nas informuje?
Smutek informuje nas, że coś jest nie tak, że zdarzyło się coś na zewnątrz nas lub w nas samych co spowodowało taką reakcję. To może być jakieś smutne zdarzenie dotyczące świata, innych osób lub mnie samego. Na przykład: ludzie chorują z powodu koronawirusa, ktoś z moich bliskich stracił pracę, koleżanka się obraziła, ktoś zahejtował moje zdjęcie.

Smutek może się też pojawić jako reakcja na nasze myśli, zachowanie. Na przykład: znowu nie potrafię zmobilizować się do nauki, jestem beznadziejna, znowu się wygłupiłem.

Smutek jest reakcją odruchową i nie warto z nim walczyć. Dobrze jak sobie go uświadamiam i zastanawiam się skąd się we mnie wziął.  Czasami mogę coś zrobić aby poprawić sobie nastrój, a czasami gdy powód jest poza zasięgiem moich możliwości, wymaga pogodzenia się z nim oswojenia i zadbania o siebie, jak tylko to jest możliwe.

Sposoby na smutek         


Ważne aby mieć swoje sprawdzone sposoby na smutek. 

Mi pomaga głaskanie psa, filiżanka kawy i coś słodkiego, położenie się wcześniej do łóżka. 
Dwie Wasze koleżanki podzieliły się swoimi sposobami na smutek. Oto one:
  •        Oglądanie wesołego filmu
  •     Pisanie do koleżanki, która stara się mnie pocieszyć
  •        Porozmawianie z mamą lub siostrą
  •        Wsparcie od innej osoby, czasami zwykłe słowa typu " będzie dobrze; nie przejmuj się", dają poczucie bezpieczeństwa
  •        Przytulaski, ciepłe słowa 
  •       Czasami to warto zmienić temat żeby się nie wgłębiać, nie brnąć w to
Ważne aby popróbować różnych sposobów i znaleźć te, które mi pomagają, bo każdy z nas jest inny i co innego będzie pomocne w sytuacji odczuwania smutku. Jedni potrzebują bliskiego kontaktu z innymi i czułości, innym pomagają mocne słowa, typu "weź się w garść; nie rycz; ogarnij się”, a jeszcze inni potrzebują samotności.

Szukaj pomocy, gdy smutek Cię przerasta
Jeżeli smutek jest jedną z wielu emocji, które odczuwamy, to wszystko jest w porządku. Gorzej, jak smutek zaczyna nas obezwładniać i nie potrafimy sobie z nim poradzić, jak odczuwamy go nieustannie i już nie potrafimy się z niczego ucieszyć. Wtedy dobrze o nim z kimś dorosłym porozmawiać i skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa lub innego specjalisty, z którym możesz porozmawiać np. przez telefon zaufania. Bo taki przedłużający się smutek może prowadzić do stanów depresyjnych.

Ciekawostki dotyczące pozytywów związanych z przeżywaniem smutku:

  • Smutek poprawia nam pamięć i sprawia, że lepiej dostrzegamy szczegóły. W jednym z przeprowadzonych badań obserwacjom poddano ludzi, których zły nastrój spowodowała brzydka pogoda. Okazało się, że osoby pozornie rozproszone negatywnymi myślami, dużo lepiej zapamiętały szczegóły wystroju i ofertę właśnie odwiedzonego sklepu.                                                                                                                                                         

  • Psychologiczny eksperyment przeprowadzony na dwóch grupach dowiódł, że wraz z pogorszeniem się nastroju wzrasta nam motywacja do działania. Przebadano osoby szczęśliwe oraz smutne, prosząc je o wykonanie żmudnego i trudnego zadania umysłowego. Okazało się, że osoby pogodne i zadowolone są zdecydowanie bardziej skłonne do porzucenia zadania w połowie niż osoby smutne, które znacznie więcej zaangażowania i wysiłku wkładały w realizację postawionego przed nimi zadania.                                             
  • Smutek motywuje i do poprawy zdolności komunikacyjnych. Pozostając w złym nastroju, ludzie bardziej przykładają się do komunikacji z innymi, są bardziej skłonni do wnikliwego przemyślenia używanych argumentów. Osoby smutne lepiej słuchają rozmówców i lepiej rozumieją niejednoznaczne wypowiedzi.                                           
  • Badania wykazują jednoznacznie, że smutek pomaga nam lepiej skupiać się na codziennych zadaniach i wyzwaniach, sprzyja refleksjom, a tym samym prowadzi do podejmowania przemyślanych decyzji opartych na mocnych argumentach. Pomaga nam być lepszymi obserwatorami, ale także sędziami i komentatorami w trudnych i wymagających uwagi sytuacjach.
A jakie Ty masz sposoby na smutek? Zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzu.                                                                    Pozdrawiam serdecznie,  Katarzyna Parusińska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SCHOOLPREVENTION , Blogger