kwietnia 06, 2020

Nasze Emocje



  NASZE EMOCJE

 Część 1.   RADOŚĆ

 Chciałabym wprowadzić na naszym blogu cykl informacji i ciekawostek o naszych emocjach.                      

Emocje/uczucia:  

  • towarzyszą nam przez całe życie, 
  • część z nich pojawia się u nas dużo częściej niż inne, np. złość, radość, smutek, zadowolenie,
  • jedne dobrze sobie uświadamiamy, a inne leżą w nas głębiej (np. strach, uczucie zranienia) i czasami trudne jest dotarcie do nich, 
  • mogą przyjemne lub nieprzyjemne, 
  • wszystkie są ważne, dzięki nim lepiej rozumiemy siebie, swoje zachowania, swoje myśli,  
  • mobilizują nas do różnych działań ale też czasami każą nam się z nich wycofać,
  • związane są z odczuciami z naszego ciała – różnymi dolegliwościami, np. z bólem głowy, brzucha, odczuciami (napięciem w nogach, mrowieniem, odczuciem ciepła, relaksu).
Na początek proponuję   RADOŚĆ                                                                                        


Dlaczego właśnie radość?
Jest przyjemnym uczuciem, daje zadowolenie, podnosi nasz nastrój, daje pozytywną energię, mobilizuje do działania, pozwala dzielić się nią z innymi osobami. W tym trudnym czasie epidemii, może nam pomóc radzić sobie z trudnościami, z izolacją.  A poza tym za chwile Święta Wielkanocne, które zawsze kojarzyły mi się z radością.                                         
Skąd bierze się radość? 
  • pierwsze źródło -  to my sami,  nasze nastawienie do siebie i innych, nasze myśli, nasze zachowanie, przyjemne doznania z ciała
  • drugim źródłem - jest świat, który nas otacza – inni ludzie (ich zachowanie wobec nas, to co do nas mówią, to, że po prostu są obok nas), przyroda, a szczególnie nasze zwierzęta, rzeczy stworzone przez ludzi – filmy, książki, telefon, laptop, wygodny fotel, ulubiona bluza 
Ciekawostki dotyczące radości:
  • Badania pokazują, że jeśli cieszymy się, uśmiechamy się, nawet na siłę, to nasz humor ulega poprawie. Wszystko to zasługa endorfin (hormonów szczęścia), które wytwarzamy podczas śmiechu. Wprowadzają nas one w świetny nastrój i rozluźniają, obniżając równocześnie poziom hormonów stresu.
  • Żyjemy dzięki niej dłużej. Do tych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Wayne w Michigan po przebadaniu księgi pamiątkowej ligi baseballu z 1952 r. Okazało się, że szeroko uśmiechnięci na zdjęciach gracze żyli przeciętnie 7 lat dłużej niż ci, którzy ledwie unosili kąciki ust. 
  • Śmiech, radość sprawia, że jesteśmy atrakcyjni. Naukowcy z Uniwersytetu Swansea w Walii doszli do wniosku, że uśmiechnięte osoby są po prostu atrakcyjne. Aż 70 proc. badanych przez nich osób uznało promieniejące radością twarze za bardziej pociągające niż te smutne.
Na radość możemy czekać, zastanawiając się czy dzisiaj spotka mnie coś dobrego, coś co zrodzi we mnie radość. Ale też możemy ją aktywnie zapraszać do siebie – przez działania dobre dla nas, pomocne innym, przez zwrócenie większej uwagi na to co tu i teraz mnie otacza, co zasługuje na podziw, satysfakcję odczucie szczęścia. 
Nawet drobna rzecz może być powodem naszej radości.
Czasami warto zatrzymać się i zastanowić, co dziś mnie ucieszyło, co spowodowało, że poczułam/poczułem radość.
Jeśli o mnie chodzi to radość sprawiło mi dzisiaj słońce za oknem i przed domem, gdy poczułam jego ciepło, polizanie mnie przez mojego psa, kawa, którą zrobił dla mnie mój mąż, to, że piszę w tej chwili to co piszę, ……
 A co Wam sprawia radość? Co powoduje, że jesteś uśmiechnięty/ uśmiechnięta, że masz ochotę podskakiwać z radości? Zapraszam do podzielenie się tym. Napiszcie w komentarzach. 
Na koniec rysunek mojej córki Mai, którą poprosiłam o zilustrowanie radości. Bardzo mnie ucieszył, jego kolory, wesołe, trochę zwariowane osoby na nim i ta lekkość i to słońce.

 A może mielibyście ochotę narysować i umieścić na naszym blogu swój rysunek dotyczący radości? Prześlijcie je do mnie przez e-dziennik lub bezpośrednio na mojego maila: parusinska.spcendrowice@wp.pl
Pozdrawiam z radością. Katarzyna Parusińska    😀

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SCHOOLPREVENTION , Blogger